Доналд Трамп отстранет од гласачкото ливче и во државата Мејн

Сподели со своите пријатели

Поранешниот претседател на Соединетите Американски Држави Доналд Трамп беше отстранет од гласачкото ливче на претседателските избори во Мејн, бидејќи државниот секретар на Демократската Мејн Шејн Белоус го отстрани неговото име од гласачкото ливче во четвртокот според клаузулата за бунт во Уставот на САД.

Loading...

Со тоа државниот секретар на Мејн стана првиот изборен службеник кој еднострано презеде акција што има потенцијални последици за изборниот колеџ, пишува Гласот на Америка.

Додека Мејн има само четири електорски гласови, таа е една од двете држави во кои тие се поделени.

Трамп освои еден изборен глас во Мејн во 2020 година, така што неговото исклучување од гласачкото ливче, доколку се појави како републикански кандидат на општите избори, може да има големи импликации во она што се очекува да биде тесна трка.

Одлуката на државниот секретар на Мејн уследи по одлуката на Врховниот суд во Колорадо во декември која го исклучи Трамп од гласачкото ливче според Дел 3 од 14-тиот амандман.

Белоус рече дека Трамп повеќе не може да се кандидира за претседател на САД бидејќи неговата наводна улога во нападот на Капитол на 6 јануари 2021 година го прекршува делот 3 од 14-тиот амандман на САД, со кој се забрануваат од функцијата оние кои „се ангажирале во бунт“, пренесува Гласот на Америка.

Нејзината одлука дојде еден ден откако адвокатите на Трамп побараа од неа да се дисквалификува поради твитови за кои рекоа дека покажуваат пристрасност.

Таа го нарече нападот на американскиот Капитол „бунт“ и се пожали дека Трамп не бил осуден од американскиот Сенат откако бил отповикан од Претставничкиот дом.

Loading...

Тимот на Доналд Трамп најави дека ќе поднесе жалба до Врховниот суд на САД, кој никогаш не донел одлука за делот 3, пренесува Танјуг.

„Одлуката на државниот секретар им ја ускратува можноста на илјадници гласачи во Мејн да гласаат за кандидатот по свој избор и треба да биде поништена“, напиша републиканската сенаторка Сузан Колинс на платформата X.