Десничарската ФПО го презеде водството во Австрија

Сподели со своите пријатели

Десничарската Партија на слободата на Австрија (ФПО) го презеде водството на политичката сцена, покажуваат најновите истражувања на јавното мислење во Австрија.

Loading...

Последното истражување на компанијата Лазарсфелд покажува дека, доколку сега се одржат избори во Австрија, ФПО би победила со 26 отсто од гласовите, еден отсто повеќе од минатата недела, пренесува Танјуг.

Социјалдемократската партија на Австрија (СПО), која досега беше во водство, падна поради внатрепартиски спор меѓу гувернерот на Бургенланд Петер Доскозил и лидерката на партијата Памела Ранди Вагнер.

Пред се, долгиот молк на СЈО за огромниот број баратели на азил негативно влијаеше на позицијата на партијата во анкетите, а првата позиција сега ја чинеше внатрешно-политичкиот спор и одлуката на Доскозил да финансира анкета во која ќе биде прикажан како „попопуларен“ меѓу народот од Ренди Вагнер.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Кина укинува уште ковид мерки

СЈО падна на второто место со 25 отсто од гласовите или два отсто помалку од пред седум дена.

Популарноста на канцеларот Нехамер паѓа

Владејачката Народна партија на Австрија (ОВП) на канцеларот Карл Нехамер може да смета на само 20 отсто од гласовите и е во постојан пад, а во изминатите седум дена нејзината популарност опадна за два отсто.

По него следи Неос, кој во моментов може да смета на 13 отсто од гласовите.

Само на петтата позиција е партијата Зелени, која владее во коалиција со ОВП, а за која во моментов би гласале десет отсто, исто како и минатата недела.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Италија: ЕУ мора заедно да го заштити стратешкото производство

Така, владејачката коалиција во моментов има поддршка од само 30 проценти од гласачите, нешто повеќе од она што во моментов би го добила ФПО.

ФПО, по корупцискиот скандал на Ибица, се чини дека закрепна, благодарение на критиките за владината епидемиска политика и политиката кон мигрантите, што е главна тема на оваа десничарска партија.