Црвениот крст денеска подготвува нова евакуација на цивили од Мариупол

Сподели со своите пријатели

Конвојот на Црвениот крст кој се упати кон Мариупол ќе се обиде да ги евакуира цивилите од опколениот украински град во сабота, додека руските сили најверојатно ќе се прегрупираат за нови напади во југоисточниот дел на земјата.

Loading...

Мариупол, опколен уште од раните денови на руската инвазија, е главната цел на Москва во Донбас. Десетици илјади се заробени таму со слаб пристап до храна и вода.

Меѓународниот комитет на Црвениот крст (МКЦК) во петокот испрати тим да ја води конвојот од околу 54 украински автобуси и други приватни возила од градот, но тие се вратија, велејќи дека условите ја оневозможуваат продолжувањето на евакуацијата на цивилите.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Анџелина Џоли ги поддржа Иранките

„Во сабота тие повторно ќе се обидат да го олеснат безбедното минување на цивилите“, се вели во соопштението на МКЦК.

 

САД повторно го откажаа тестирањето на балистичка ракета

 

Претходниот обид за евакуација на Црвениот крст на почетокот на март не успеа бидејќи беше утврдено дека рутата е небезбедна.

Loading...

Русија и Украина се договорија да воспостават хуманитарни коридори за време на војната за да се олесни евакуацијата на илјадници цивили.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Која земја е најголемата нуклеарна сила во Европа?

МКЦК вели дека неговата операција во Мариупол е одобрена од двете страни, но клучните детали, како точното време и дестинацијата на конвојот во Украина, сѐ уште се разработуваат.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во видео обраќањето рано наутро предупреди дека руските трупи тргнале кон регионот на Донбас и североисточниот дел во правец на Харков, вториот по големина град во Украина, каде што претходните руски напади сериозно ги оштетиле урбаните области.

„Се надевам дека сè уште може да има решенија за ситуацијата во Мариупол“, рече Зеленски.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Австрија воведе гранична контрола кон Словачка

„Целиот свет мора да реагира на оваа хуманитарна катастрофа“, додаде тој.