Чудото на природата дури неодамна откриено: Тешко е достапно, а туристи има се повеќе (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Што велите за патување до Исланд за поавантуристички моменти. Тоа е место со чиста природа, создадено од толку силно дејство на реката што влева стравопочит и претпазливост, а дури неодамна беше откриено на остатокот од светот.

Loading...

Ќе го најдете во источниот дел на Исланд во долината Јокулдалур, наречена кањонот Студлагил.

Формата ја доби со неверојатно силната акција на реката Јокла долга 150 километри. До неодамна овде живееја само неколку локални земјоделци и странските посетители не знаеја за тоа. Поради својата сила и нивото на водата, никој не доаѓал овде долго време – областа се сметала за премногу опасна.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Оптичка улузија открива колку сте им привлечни на другите

Дури откако во 2009 година беше изградена блиската хидроцентрала,но ситуацијата се промени: Нивото на водата на реката падна и нејзината сила повеќе не беше закана за луѓето. Некогаш силната река што течеше низ кањонот носејќи тони песок и кал а сега е мирна, тиркизна убавина која полека патува.

Кањонот набрзо почна да привлекува се повеќе посетители со своите мноштво камени формации. Ако некогаш сте сонувале да ја посетите насипот на ирскиот џин, можете да го доживеете истото овде – кањонот Студлагил е местото со најмногу столбови во цел Исланд.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Инстаграм ја обожава, има 140.000 следбеници: Но, не е реална! (ФОТО)

Водопадот Студлафос се издвојува со својата убавина, затоа не го прескокнувајте кога веќе сте се „повлекле“ на истокот на земјата.

Потребно е да се носат обувки за планинарење бидејќи теренот може да биде незгоден. Потребни се 2 до 3 часа за обиколување на кањонот, а се препорачува да се пристигне за време на Аурора Бореалис.

Иако би ги погледнале фотографиите и би заклучиле дека денес кањонот е преплавен од посетители, за среќа на природата – не е. Ова може да се припише на неговата тешко достапна позиција.

Loading...

Пристапот до кањонот не е многу лесен, а на патот до него има малку знаци. Исто така, тој е надвор од стандардните туристички рути, па многумина едноставно го прескокнуваат поради недостаток на време.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Тина била клинички мртва 27 минути: Кога се разбудила веднаш ја напишала оваа порака

Посетителите силно се предупредуваат да не оставаат ѓубре и какви било интервенции. Посебна грижа е потребна во текот на мај и јуни кога гуските ќе најдат место за несење јајца овде.

Исланѓаните забележуваат дека не доаѓате во овој период. Наместо тоа да дојде во пролет или кон крајот на летото кога реката добива помоќен изглед поради дождовите. Само бидете храбри и внимателни!