ЧОВЕК ОД ЧЕЛИК: По 8 часа во поза на издржливост урна Гинисов рекорд (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Да се издржи позаа на издржливост, или „пленк“, долго време е неверојатен подвиг во која било возраст, но годините не беа пречка за 62-годишниот поранешен маринец Џорџ Худ, кој го собори Гинисовиот рекорд држејќи „пленк“ повеќе од осум часа.

Loading...

На 15 февруари Хад држел пленк 8 часа, 15 минути и 15 секунди, додека женскиот рекорд моментно го држи Ден Гловак од Канада, кој минатата година успеа да биде на оваа позиција 4 часа, 19 минути и 55 секунди, според Гинисовите светски рекорди.

Поради траума од фризерски салон е сопственичка на Гинисов рекорд

Хад е поранешен специјалец и во моментов е во пензија. Тој го постави Гинисовиот рекорд за прв пат во 2011 година, кога држеше „пленк“ еден час и 20 минути.

Но, кога се обиде повторно да го постави рекордот во 2016 година, тој загуби од Мао Вејдонг од Кина, кој го држеше пленкот 8 часа, 1 минута и 1 секунда.

Тогаш, Хад од Напревил, Илиноис, одлучил да се обиде повторно да ја земе оваа титула.

ЉУБОВ ЗА ГИНИС: Со 211 години живот и осум децении брак (ФОТО)

Тој во последните 18 месеци тренира секој ден во просек од седум часа, пишува Си-Ен-Ен.

Loading...

Leave a Reply