Поради траума од фризерски салон е сопственичка на Гинисов рекорд

Сподели со своите пријатели

Една девојка од Индија, ја чува тинејџерската титула за најдолга коса на светот повеќе од една деценија.

Loading...

Признанието е резултат на нејзиното лошо искуство со фризурата во фризерски салон.

Ниланши Пател од малиот град Модас, Гуџарат, која има 17 години, останува сопственик на Гинисовиот рекорд во должина на коса.

Во 2018 година, нејзината коса била долга 154 сантиметри, а сега останува „на престолот“ со должина од 190 сантиметри.

Нејзиниот горд татко рече дека поради таквиот запис, неговото единствено дете станало прва локална славна личност, а потоа и меѓународно.

Ниланши изјави дека 11 години не посетувала фризер, бидејќи имала негативно искуство.

„На шест години бев во салонот и не ми се допадна фризурата, ме нервираше. Моите родители ја прифатија мојата позиција и тие разбираат дека мојата коса е дел од мојот шарм“, рече тинејџерката со најдолгата коса на светот.

Инаку, Ниланши мора да носи чевли со високи потпетици ако не сака нејзината коса да ја допре земјата, што може да биде многу непријатно.

Loading...

Исто така, таа мора да ја „затегне“ косата додека плива, затоа што ако не, има многу проблеми.

Покрај тоа, Ниланши рече дека се грижи за својата коса како и секоја друга тинејџерка – но со помош на нејзината мајка Каминибенат.

„Јас го правам она што го прави секој тинејџер. Ја мијам косата секоја недела и ставам масло еднаш или двапати неделно. Ја сушам косата или со фен за коса или додека седам на сонце“, објасни Ниланкси.

Таа додава дека ја носи косата најчесто во кикиња или пунџа.


Leave a Reply