Чешка ќе предложи вонреден состанок на европските министри за енергетика

Сподели со своите пријатели

Чешката Република ќе предложи вонреден состанок на европските министри за енергетика што е можно поскоро за да се реши прашањето за растот на цените на енергијата, изјави во петокот чешкиот министер за индустрија Јозеф Сикела.

Loading...

Европа се соочува со големо зголемување на сметките за енергија, поттикнати од наглото зголемување на цените на гасот, додека војната во Украина и европските санкции против Русија ја зголемуваат загриженоста за безбедноста на снабдувањето со гас.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Северна Кореја истрела уште две балистички ракети

Владите размислуваат за мерки за намалување на поскапувањето на сметките за домаќинствата и фирмите.

„Ние сме во енергетска војна“

„Ние сме во енергетска војна со Русија и тоа ѝ штети на целата Европска Унија. Во договор со Европската комисија и премиерот Петер Фиала, ќе предложам што поскоро свикување на вонреден состанок на Советот за енергетика на ЕУ“, напиша Сикела на Твитер.

Чешката Република во моментов претседава со ЕУ и веќе закажа редовен состанок на министрите за енергетика за октомври.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  САД не гледаат непосредна закана од севернокорејските лансирања

Европската комисија овој месец објави дека „итно ги проценува различните можности за воведување на горна граница на цената на гасот“, притоа не објаснувајќи во каква форма тоа ќе се спроведе.

Брисел соопшти дека ќе се консултира со земјите-членки на ЕУ за ограничувањата на цените и ќе поднесе извештај за предлозите наесен доколку е потребно.

Сите информации за економско-енергетската криза во светот можете да ги прочитате ТУКА.  

Loading...