Боцвана се заканува дека ќе испрати 20.000 слонови во Германија

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Боцвана Мокгвици Масиси се закани дека ќе пресели до 20.000 слонови во Германија, незадоволен што Берлин го критикува ловот на слонови и извозот на трофеи што неговата земја, според него, ги практикува за да го регулира бројот на овие животни.

Loading...

Масиси за германскиот весник Билд изјави дека не се шегува што сака да пресели 20.000 слонови.

„Би сакале да ` го дадеме овој подарок на Германија“, рече Масиси, додавајќи дека „тие нема да прифатат никакво одбивање“.

Боцвана, земја без излез на море во јужна Африка, е дом на најголемата популација на слонови во светот, околу 130.000, со кои соживот често е тежок, рече претседателот, кој спомна напади врз луѓе, села и земјоделски култури.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Шолц во Кина ги уверуваше студентите дека не мора да пушат марихуана ако дојдат во Германија

Критиките на германското Министерство за животна средина, предводено од екологистите, се однесуваат на трофеите за лов на слонови за богати западни клиенти.

Претходно оваа година, министерството укажа на можноста за построги ограничувања на увозот на овие трофеи поради проблемот со ловокрадството.

„Во рамките на Европската унија водиме дискусии со цел да го прошириме барањето за дозволи за увоз на други ловечки трофеи на заштитени животни“, изјави за AFP неименувана портпаролка на германското министерство.

Бидејќи Германија е еден од најголемите увозници на ловечки трофеи во ЕУ, таа има „посебна одговорност“ во овој поглед, додаде портпаролката.

Loading...

Во врска со „подарокот“ предвиден од претседателот Масиси, германското министерство изјави дека „Боцвана сè уште нема воспоставено контакт“ на оваа тема.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  ХОРОР ВО СИДНЕЈ: Свештеник нападнат со нож среде проповед (ВИДЕО)

Во 2019 година, Боцвана ја укина целосната забрана за лов, воведена пет години порано за да се смени падот на популацијата на слонови и други видови.

Тоа предизвика незадоволство кај екологистите.

Комерцијалниот лов е исто така важен извор на локален приход.

Оттогаш, Боцвана секоја година одлучува за квотата на животни што може да се ловат.

Минатата година, земјата ѝ понуди 8.000 слонови на Ангола и 500 на Мозамбик во 2022 година.