Биткоин од милијардери направи милионери

Сподели со своите пријатели

Наглиот пад на вреднсота на Биткоинот и другите криптовалути влијаеше на банкарските сметки на некои од најбогатите луѓе, помеѓу кои и браќата близнаци Камерон и Тајлер Винклевос.

НОВ УДАР: Банките забранија продажба на биткоин со кредитни картички

Loading...

Идентитчните близнаци познати се од претходно, кога го тужена Марк Цукерберк, основачот на Фејсбук, дека им ја украл идејата за социјалната мрежа.

Биткоинот бележи најниско ниво од ноември

Спорот довел до суд, а Цурберг, кој тврдел дека не постои кгражба, се договорил со браќата Винклевос да им исплати најмалку 65 милиони долари поради тужбата. Подоцна близнаците повторно дојдоа во јавноста кога се појавија вестите дека се збогатиле со вложување во криптовалути додека тие се уште не беа познати како денес.

Се гаси платформата на биткоин

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Исплатата на финансиската поддршка за ранливи категории на граѓани ќе се изврши на 13 февруари

Тие меѓу другото, беа во „Клубот на милијадери од криптовалути“, кои ги карактеризира фактот дека Биткоинот и останатите валути ги направиле екстремно богати за кратко време.

Биткоинот бележи пад од 25 отсто

Магазинот „Форбс“ правејќи нова листа од најбогатите луѓе, морал да се „пресмета“ добро, затоа што до февруари 2018 година, кога е направена новата листа, неколку од 10 најбогати луѓе одеднаш го изгубиле своето богатство. Меѓу нив обично се милијардери од Биткоин „експлозијата“. Биткоинот од 21.000 долари кон крајот на минатата година падна на најниско ниво во последните четири месеци, под 6.000 долари.

Овој град е престолнината на биткоинот, само еден човек тука дневно заработува 100.000 долари

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Први 100 дена на британскиот премиер Сунак - штрајкови, скандали и ветувања

Браќата Камеротн и Тајлер вложиле голема сума на пари во Биткоинот додека тој вредел околу 120 долари, така да и натаму имаат значителен успех што се однесува до заработката, каква ја имале во ноември и почетокот на декември 2017. годин. Браќата сега имаат околу 900 милиони поединечно, што е пад на вредноста од неколку милијарди долари во однос на споменатиот период, објаснува британски Телграф.


Leave a Reply