Белата куќа го смета законот за абортус на ДеСантис за „екстремен и опасен“

Сподели со своите пријатели

Белата куќа го осуди новиот закон за забрана на абортусот по шестата недела од бременоста, кој беше усвоен во четвртокот на Флорида, нарекувајќи го „екстремен и опасен“.

Loading...

„Денес, парламентот на Флорида, во кој мнозинството се републиканци, испрати нов екстремен и опасен закон до гувернерот Рон Де Сантис за негов потпис“, напиша портпаролката на американскиот претседател Карин Жан-Пјер во соопштението за печатот.

Донесен со 70 гласа „за“ и 40 „против“ во југоисточниот американски парламент, законот допрва треба да го потпише новата ѕвезда на американската популистичка десница и можен претендент за Белата куќа, Рон ДеСантис, кој веќе најави дека ќе го потпише.

Забраната ќе ја направи Флорида една од најрестриктивните држави за абортус откако Врховниот суд во кој доминираа конзервативците ја поништи пресудата од 1973 година со која се легализираше абортусот пред една година, велејќи дека Уставот на САД не го спомнува правото и им остава на федералните држави сами да донесуваат закони.

Законот усвоен во Флорида дозволува абортус само во случај на „голема опасност“ по здравјето на жената или фатална аномалија на плодот, како и ако бременоста е резултат на силување или инцест, а тоа до 15. недела.

„Овој закон забранува легален абортус, но нема да ги спречи абортусите. Тие едноставно ќе се прават приватно, без лекарски надзор и со зголемен ризик по здравјето на жената и нивната психолошка состојба“, изјави Демократската претставничка од Флорида Линдзи Крос.

Во април минатата година, Флорида веќе го забрани абортусот по 15-та недела од бременоста.