Бајден: Западот чека да види дали Русија ќе го исполни ветувањето за деескалација на нападот

Сподели со своите пријатели

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека западните сојузнички земји чекаат да видат дали Русија ќе го исполни ветувањето за деескалација на нападите околу украинскиот главен град Киев и северниот град Чернихив, пренесува Гласот на Америка.

Loading...

„Ќе видиме дали ќе следат дела по зборот“, рече Бајден, кој телефонски разговараше со лидерите на Велика Британија, Франција и Италија.

 

Русите погодија индустриски погони во западна Украина

 

„Постои консензус дека треба да почекаме и да видиме што ќе понудат“, рече Бајден.

Руската војска во вторникот објави дека „драстично“ ќе ги намали операциите во близина на украинскиот главен град Киев и северниот град Чернихив, откако разговорите меѓу Русија и Украина во Истанбул покажаа можен договор за завршување на војната.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Кој е Бернард Арно? Најбогатиот човек во светот и крал на луксузна империја!

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен вели дека не видел ништо што би сугерирало дека преговорите напредуваат „на конструктивен начин“ и сугерираше дека руската најава за повлекување може да биде обид на Москва да ги „измами луѓето и да го одвлече вниманието“.

Loading...

 

Дали супербогатите навистина можат да го „решат“ проблемот на американската економија?

 

„Тоа е она што Русија го кажува, а тука е и она што го прави Русија, а ние се фокусираме на второто“, рече Блинкен во Мароко. „И она што го прави Русија е продолжување на бруталните напади врз Украина“, додаде тој.

Државниот секретар додаде: „Ако некако се надеваат дека можат да успеат во обидот да го покорат само источниот дел на Украина или јужниот дел на Украина, тогаш тешко дека грешат“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Кој е Бернард Арно? Најбогатиот човек во светот и крал на луксузна империја!

Украинската армија соопшти дека забележала повлекување на некои сили околу Киев и Чернихив.

 

Американски генерал: Можеби ја преценивме силата на руската армија

Loading...

 

Портпаролот на Пентагон Џон Кирби изјави за Си-Ен-Ен дека американската војска не видела ништо што би можело да ги потврди извештаите дека Русија повлекува значителен број војници околу Киев.

„Сепак, во изминатите неколку дена видовме дека тие престанаа да се обидуваат да напредуваат кон Киев“, додаде тој.