Австрија: Во јавните институции затоплување до 19 степени

Сподели со своите пријатели

Австрискиот министер за енергетика Леоноре Гевеслер сака да воведе обврзувачки мерки за штедење поради енергетската криза. Вели дека претстојната зима нема да биде како порано.

Loading...

Една од мерките е јавните институции да можат да се загреваат само до 19 степени.

Ова, рече таа, во изјава за весникот „Клајне цајтунг“ и додаде дека одлуката нема да важи за училиштата и болниците, како и за општините и министерствата.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Нова „експлозија“ на коронавирусот во Австрија

Таа најави дека ќе му предаде на коалициониот партнер во владата, Народната партија на Австрија (ОВП).

Исто така, таа рече дека размислува за воведување забрана за светлечки реклами по 22 часот.

„Многу граѓани разбираат дека е паметно“, вели Гевеслер.

Тој има намера да ги забрани и греалките за градина, кои првенствено ги користат угостителските објекти во постудените денови, за на гостите надвор да не им биде премногу студено.

Таа побара од граѓаните наместо да се бањаат да се тушираат, да готват само на шпорет, но не и во рерна.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Казахстан: Токаев кандидиран за втор мандат

Овие упатства се дел од кампањата за поттикнување на австриските граѓани да штедат енергија.

Освен тоа, на компаниите им се советува помалку да ги загреваат канцелариите и, ако е можно, да ангажираат вработени да работат од дома.

Сите информации за економско-енергетската криза во светот можете да ги прочитате ТУКА.