Австрија: Продолжуваат акатуелните епидемиски мерки

Сподели со своите пријатели

Австрија нема да воведе построги мерки за епидемијата во наредниот период, бидејќи министерот за здравство на Австрија Јоханес Рауч одлучи да ги продолжи важечките мерки за уште три месеци.

Loading...

Регулативата за епидемиски мерки, која истекува на 23 октомври, ќе остане непроменета во наредните три месеци, соопшти Министерството за здравство.

Така, останува на сила обврската за носење FFP2 маски во болниците, домовите за стари лица и домовите за стари лица.

Министерот Раух препорача и носење маска на сите затворени простори.

Поради се помалиот број на заразени, засега нема потреба од дополнителни мерки, рече тој.

– Секако дека ќе реагираме доколку ситуацијата се промени во наредните недели – изјави Рауч.

Во изминатите недели, кога речиси секој ден повторно се регистрираше петцифрена бројка на нови заразени, почна дискусија за воведување на обврска за носење маски во јавниот превоз и во продавниците.

Од Министерството за здравство сметаат дека тоа во моментов не е потребно.

Loading...

Властите на градот Виена, пак, минатата недела најавија дека нема да отстапат од нивниот построг курс, па така обврската за носење маски во јавниот превоз, како и ПЦР тестот за одење во болница, сѐ уште е на сила во главниот град.