Австралија ја менува банкнота од пет долари со ликот на кралицата, но нема да го стави Чарлс

Сподели со своите пријатели

Британскиот крал Чарлс Трети нема да биде прикажан на банкнотата од пет долари на Австралија по одлуката на Централната банка да го замени портретот на кралицата Елизабета Втора со дизајн „кој ја почитува културата и историјата на првите Австралијци“.

Loading...

Австралиската влада ја поддржа одлуката, што предизвика жестока дебата.

Лидерот на австралиската опозиција Питер Датон изјави дека премиерот Ентони Албанес е причината поради која кралот Чарлс нема да биде на банкнотата.

„Мислам дека тоа е уште еден напад врз нашите системи, врз нашето општество и нашите институции“, рече Датон.

Австралиската монархистичка лига, исто така, не ја одобри одлуката и го обвини Албанес, кој долго време се залага Австралија да стане република, за „поткопување на австралиската демократија“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Банката на Канада ја зголеми референтната каматна стапка

Претседателот на лигата, Филип Бенвел изјави дека „практично работи неокомунизам“.

Но, сенаторката на Австралиските Зелени и Гунаи, Лидија Торп ја нарече промената „масовна победа за народите кои се бореа за деколонизација на земјата“.

Торп претходно го покани Абориџинскиот актер и активист Џек Чарлс, кој почина во септември, да се појави на сметката.

Loading...

„Ние му должиме нему и на луѓето од првите нации да се сеќаваме на кралот Џек Чарлс и да ставиме крај на украдената генерација еднаш засекогаш. Вујко Џек е одличен кандидат за банкнотата од пет долари“, рече Торпова.

Австралискиот благајник Џим Чалмерс им рече на новинарите дека промената на банкнотата од 5 долари е правилна одлука.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  9 мигранти загинаа во бродолом во близина на Тунис

„Ова е добра можност да се постигне добра рамнотежа помеѓу монархот на монетите и дизајнот на првите нации на петте“, рече Чалмерс.

Претседателот на Австралиското републичко движење, Крег Фостер, рече дека Австралијците треба да се гледаат себеси само во националните симболи.

„Да се ​​мисли дека неизбран крал треба да биде на нашата валута наместо водачите на првите нации, старешините и еминентните Австралијци повеќе не е оправдано во време кога се кажува вистината“, рече Фостер.

Според анкетите во октомври на Sydney Morning Herald, 34 отсто од испитаниците гласале за кралот Чарлс III на банкнотата од пет долари, додека 43 отсто гласале за Австралиец на банкнотата.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Австрија: Воз се запали во тунел, стотина патници се евакуирани

По смртта на кралицата Елизабета Втора, повторно се разгоре дебатата за тоа дали Австралија треба да стане република.

Австралија одржа референдум во 1999 година за да се гласа за ова прашање и да се отфрли предлогот.

Loading...

Промената на банкнотата од пет долари доаѓа додека Австралија се очекува да гласа на уште еден референдум до крајот на годината – да ги признае првите нации во уставот и да го зајакне гласот на домородните луѓе во парламентот за политичките прашања што ги засегаат.