Ако земете камче или школка од овој остров, ќе бидете казнети со 3.000 евра

Сподели со своите пријатели

На Сардинија, во градот Олбија, оваа недела обвинета е брачна двојка од Италија и Германија бидејќи со себе имале школки и камчиња од плажата Будони.

Loading...

Навидум бесплатните сувенири од плажа се голем проблем на Сардинија, што доведе до воведување високи казни за кражба на школки и камења, пренесува австриската новинска агенција АПА.

Кражбата на песок и чакал од плажите, особено од туристи во Сардинија, е голем проблем кој има силно негативно влијание врз животната средина.

Поради ова, на островот се воведени високи казни за да се спречи овој вид на кражба.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Поплави во Кина. Се урна мост, 11 загинати и 30 исчезнати (ВИДЕО)

На прекршителите им се заканува казна до 3.000 евра.

Повеќето туристи редовно се изненадени од казни.

„Кражбата на песок на плажата може да изгледа безопасно, но е смртоносна за кревкиот крајбрежен систем на островот“, потенцираат властите кои во текот на летото го заоструваат надзорот на најпопуларните плажи.