30.000 патници во Германија утре ќе останат без лет

Сподели со своите пријатели

Штрајкот на пилотите на Еуровингс најавен за утре погодува 30.000 патници, што се однесува на летовите на компанијата во Германија, соопшти денеска компанијата Луфтханза во која работи Еуровингс.

Loading...

„Проценуваме дека ќе можеме да се справиме со повеќе од половина од 500 планирани летови“, објави Луфтханза.

„Правиме се што е во наша моќ за патниците да не ги почувствуваат последиците од штрајкот“, објави Луфтханза.

Преговорите меѓу синдикатот на пилотите Udruga Cockpit (VC) и Eurowings завршија без резултати по 10-тата рунда преговори, беше објавено во средата.

Еуровингс: Барањата на пилотот се целосно неосновани

Синдикатите бараат намалување на максималниот број на часови лет по пилот, што го отфрла Eurowings, тврдејќи дека поради оваа мерка треба да се откажат 20 отсто од летовите.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Во Германија работат 820.000 вработени од земјите кои се приклучија на ЕУ во 2004 година

Директорот на кадровскиот оддел на Еуровингс Каи Дуве смета дека барањата на пилотите се „целосно неосновани“ и рече дека „Еуровингс“ веќе нуди „најдобри услови“ во споредба со другите европски авиокомпании.

Самата Луфтханза беше погодена од штрајкови на пилотите во неколку наврати во последните месеци, иако пилотите на оваа компанија се меѓу најдобро платените пилоти во светот.

 

Loading...