Зошто возењето автомобил во Сингапур е вистински луксуз?

Сподели со своите пријатели

Сингапур е единствен, модерен, престижен град и непоколеблив во неговиот развој, полн со убавина и занимливости. Со својата површина од 700 квадратни километри и околу 5 милиони жители, тоа е еден од најмалите градови – држави во Азија, а во исто време и еден од најмладите.

Сингапур бил британска колонија цели 110 години. Само 1959 година тој стана држава со своја влада и во 1965 година стана независна република. За кратко време Сингапур стана вистински економски и финансиски гигант.

Loading...

Image by Walkerssk from Pixabay

Тој е глобален финансиски центар со тропска клима и мултикултурно население. Овде живеат 74% Кинезите, 13% Малезијци, 9% Индијанците и 3% Евроазијците.

За Сингапур се вели дека е најчистиот град во светот, дури и стерилно чист. Влажноста е околу 90%, а небото повремено го покрива чад и загаден воздух што доаѓа од Индонезија за време на шумски пожари.

„Лавскиот град“

Најпознатото обележје на Сингапур и најголемата туристичка атракција е Мерлион – митско суштество со глава на лавот и рибино тело широко користено како маскота и национална персонификација на Сингапур.

Image by Free-Photos from Pixabay

Loading...

Паркот Мерлион се наоѓа во близина на хотелот Еден Фулертон и во близина на централната деловна област.

Марина Беј Сендс

Друг обележје што ќе ве остави без здив е познатата зграда „Марина Беј Сендс“. Тоа е најскапата модерна зграда во светот со 8 милијарди долари. Се состои од три монументални згради во кои се наоѓа хотелот, поврзани на врвот со мост кој наликува на брод.

Постои ресторан и најголем базен на покривот во светот со прекрасен поглед на целиот град.

Цената за двокреветна соба е 650 долари. Ако земете предвид за каков луксуз станува збор, и каде сте, не е толку скапо во споредба со другите хотели од таа категорија.

Центарот е полн со облакодери и градот добива сосема нов изглед во текот на ноќта.

Во однос на храната, ретко ќе најдете нешто во градот што чини помалку од 10 долари. Супа со тестенини и ракчиња чини 12 долари, сода во конзерва околу 2,5 долари. Водата во шишиња чини 1,20 долари.

Image by Allan Lau from Pixabay

Влегувањето во познати ресторани и кафулиња не е лесно. Приемот во баровите на покривот се плаќа, а цената на две шишиња врвни пијалоци чини околу 350 долари. Вечера со домашен јастог и специјалитети од зеленчук, леб и шише со кисела вода за четири лица чини 60 долари.

Loading...

Кога влегуваат и излегуваат од Сингапур, туристите се подложени на скенирање на палецот.

Сингапур е најбезбеден град во светот

Казните се широко застапени во различни сфери. Забрането е пушење, забрането е употреба на гуми за џвакање на јавни места, казните се огромни и доколку не пуштите вода во тоалетот.

Секој вид соблекување во јавноста, мокрење, расправија, навредување (особено жени) е строго санкционирано. Ако некото штипнете за задник против неговата волја, ќе бидете уапсени.

Loading...
Image by Gerhard Gellinger from Pixabay

Во Сингапур е луксуз да се има автомобил

Цената на автомобилот е трипати поголема од цените во САД. Возачката дозвола трае 10 години и треба да потрошите 40,000 американски долари за тоа, и ако редовно не го чистите вашиот автомобил, може да ви се одземе.

Поради ова, граѓаните на Сингапур се претежно водени од градскиот сообраќај, кој е совршено уреден како и сè друго во овој прекрасен град.

Електрични климатизирани двојни палуби ги превезуваат граѓаните до посакуваните дестинации.

Loading...

Исто така, во градот има 20.000 таксисти. Сè е оддалечено 5 минути, па може да се стигне многу брзо каде и да посакате.

Изнајмувањето стан на месечна основа ќе ве чини помеѓу 2.000 и 20.000 американски долари.

Image by Gerhard Gellinger from Pixabay

Сингапур е мешавина од источна и западна модерна архитектура, мешавина од Кина во градот со ниски згради и модерни високи облакодери.

Loading...

Од една страна „хај тек“ град, од друга страна град полн со паркови, зеленило и храмови.

На пример, храмот „Божествена среќа“ што се наоѓа во срцето на Кинатоун е најстариот храм во градот. Изградена е во 1841 година и е посветена на кинеската божица на морето Мачу Пох.

Она што е најпредизвикувачко во Сингапур се многуте трговски центри, распоредени низ целиот град. Бугис е област каде можете да купувате ефтино. И улицата Буги – улица полна со продавници, бутици, ресторани и кафулиња совршена за удобен шопинг и прошетка.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *