Зошто во Мексико не треба да излегувате од дома точно во 17:45 часот? (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Том Вејнрајт, поранешен уредник на магазинот „Економист“ објаснува зошто во Сијудад Хуарез во Мексико луѓето никогаш не би требало да излегуваат надвор во 5:45 часот попладне.

Во Мексико пронајдена масовна гробница со 32 тела

Loading...

Авторот на книгата „Narconomics“ наведува дека нарко-картелите исклучително водат сметка за својот углед, па ги темпираат убиствата така да бидат главна сензација во вестите кои започнуваат во 18:00 часот.

Брутално убави, а страшно опасни: Ова се кралиците на дрогата (видео)

Ова тајна му ја открил еден работник во локалната мртовечница.

Во прашање е некој вид реклама, вели Вејнрајт и додава дека оваа тактика исто така треба да селужи за застрашување на конкурентните кланови.

Ескобар криел милијарди и ги убил сите кои ги знаат тајните локации, но овие луѓе тргнаа во лов на парите (фото)

Во намерата да го саботираат непријателот или маскираат некоја своја активност, членовите на картелите исто така вршат убиства на противничката територија, за да полицијата оди таму и им ги остави рацете одврзани на домашна територија.

На следната страница читајте за КГБ Бали, нарко картелот кој го наследи Пабло Ескобар и држеше 90 отсто од светскиот нарко пазар

Pages: 1 2