05.07.2018 10:04

Зошто комарците некои луѓе ги каснуваат повеќе од другите?


Дојдоа летните горештини и високи температури, а со нив и комарците започнаа да напаѓаат и да ни ја пијат крвта. Нема сомнеж дека барем некогаш сте имале некој околу вас кој не го оставаат на мира, а другите ги заобиколуваат – без оглед на која крвна група припаѓаат.

За тоа постои причина. Комарцит екористат мирис да не пронајдат. Со оглед на тоа дека ској има помалку различни бактерии на кожата, секој од нас и мириса различно, па така се испоставува дека некои мирисаат поубаво од другите.

Четири типа на луѓе најпривлечни за комарците

Освен бактериите, комарците ги привлекува и јаглен моноксид во нашиот здив, а ги сакаат и луѓето кои вежбаат.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со Кумановски Муабети, е строго забрането!

Последни наслови

Facebook Comments