Зеленски меѓу фаворитите за Нобелова награда за мир

Сподели со своите пријатели

Украинскиот претседател Володимир Зеленски и рускиот опозициски лидер Алексеј Навални се меѓу фаворитите за овогодинешната Нобелова награда за мир.

Loading...

Сепак, аналитичарите сметаат дека потенцијални лауреати би можеле да бидат и активисти за правата на жените, домородното население и заштита на животната средина, пренесува Раша тудеј Балкан.

Како што пренесува Ројтерс, иако Зеленски е главен кандидат, тешко дека украинскиот претседател како воен водач ќе ја добие наградата за мир.

Во исто време, шансите на Навални се намалени, бидејќи рускиот опозиционер ја доби наградата лани и претходната година.

Директорот на Институтот за мировни истражувања во Осло, Хенрик Урдал, рече дека Комитетот може да одлучи да го награди придонесот на мировните активисти оваа година.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Бугарија ја одложува испораката на транспортери во Украина: Бара НАТО да го плати транспортот

Тој изјави дека наградата за Илхам Тохти или друг активист во Кина ќе се фокусира на, како што рече, „сè поавторитарното владеење на Пекинг“.

Урдал како потенцијален победник ја издвои Иранката Наргес Мохамади, која се бори за правата на жените и против смртната казна, која моментално е во затвор.

Меѓу можните активисти за Нобеловата награда за мир е и Махбубаи Серај од Авганистан, кој и покрај забраната од владејачките талибанци, продолжува да води кампања за правата на девојчињата за образование и други права на жените и не планира да го напушти Кабул.

Loading...

„Мислам дека најверојатните кандидати би биле бранителите на човековите права“, рече Урдал.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  ЕУ побара независна обдукција на Навални. Кремљ одби