Започна судењето на поранешниот чешки премиер

Сподели со своите пријатели

Во Прага започна судењето на поранешниот чешки премиер Андреј Бабиш, кое се одржа пет години по почетокот на истрагата.

Loading...

Тој беше обвинет дека пред 13 години со измама примил субвенции од околу два милиони евра за семејната фарма и конференциски центар Родино гнездо.

Заедно со Бабиш, се суди и на поранешната управителка на неговиот агро-петрохемиски концерн Агроферт, Јана Наѓова, која, според обвинението, набавила пари од ЕУ за семејното гнездо на кое фармата немала право, а Бабиш е обвинет дека и помогнал во на измамата.

Семејното гнездо до 2007 година било дел од концернот Агроферт, но потоа било одвоено од концернот и станало акционерско друштво во кое сопственици на акциите биле децата на Бабиш и неговата тогаш невенчана сопруга Моника, се вели во обвинението.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Експлозија во фабрика за оружје во Велика Британија

Конкретно за фармата да добие два милиони грантови од фондовите на Европската унија за мали, компанијата нема да има право на тоа како дел од концернот.

Штом поминал контролниот период за користење на грантот, фармата била вратена на матичниот концерн, додека Бабиш престанал да биде нејзин сопственик кога, според новиот, тогаш усвоен чешки закон, поради конфликт на интереси тој беше принуден како премиер да ја префрли својата деловна империја на фонд како што формално не би бил сопственик на компанија што добива јавни набавки.

Државниот обвинител за кривично дело манипулација со европските субвенции бара условна казна затвор од три години и за Бабиш и за Наџова, како и парична казна од 416.000 евра за Бабиш и 20.000 евра за Наџова.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Приземјени сите авиони на позната авиокомпанија

„Јас сум невин. Драго ми е што сите ќе ги видат моите аргументи против тоа лажно обвинение. Тоа е политички мотивирано обвинителство. Се надевам дека судот ќе биде независен“, рече тој денеска пред да влезе во салата Бабиш.

Loading...

Судењето на поранешниот премиер на деценијата предизвикува голем интерес за медиумите и граѓаните за кои се издвоени 80 бесплатни билети за да го следат директно во салата, која главно ја користеа противниците на Бабиш и кога тој влезе извикуваа „Конечно“ и „Дојде судниот ден“.

Активистите на невладиното здружение Милиони моменти за демократија, кои успеаја да соберат стотици илјади луѓе на демонстрациите против него во Прага кога Бабиш беше премиер до есента 2021 година, донесоа макета на затворска ќелија со решетки и фотографии од Бабиш до зградата на Градскиот суд во Прага.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  ПУКАЊЕ ВО САД: Напаѓачи на скутери отворија оган. Еден загинат, тројца ранети (ВИДЕО)

„Сакаме да му покажеме можна иднина“, порачаа утрово организаторите на тој протест.

За време на веќе закажаните рочишта, судот се подготвува да сослуша 40 сведоци до 21 октомври, но не се очекува судењето да биде завршено во тој рок.