Загинаа 8 рудари во експлозијата во Србија, 20 лица се повредени

Сподели со своите пријатели

Околу 65 рудари се извлечени од рудникот за јаглен „Соко“ во Сокобања, а 8 загинаа. Повредени се уште 20 лица кои се пренесени во Општата болница во Алексинац.

Loading...

Директорот на Здравствениот дом Алексинац, Родољуб Живадиновиќ, за РТС изјави дека загинале осум рудари, а околу 20 се повредени.

Тој посочува дека најчесто се работи за полесни повреди.

 

Гори складиште за нафта во Русија: „Украина нѐ нападна со хеликоптери“ (ВИДЕО)

 

„Неколку околни центри ги испратија сите свои екипи што можеа, некои од нив беа пренесени во Општата болница Алексинац“, додаде Живадиновиќ.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Во Грција се размислува за намалување на работното време на продавниците

Тој наведува дека нема информации уште колку рудари се заробени. Тој вели и дека се работи за поместување од Алексинац, па затоа најголем дел од рударите се од Алексинац.

Loading...

Од Брзата помош Алексинац потврдија дека испратиле четири екипи да ги згрижат повредените.

Несреќата се случила утрово околу пет часот.

 

Русија: ЕУ не е центар на универзумот

 

Претседателот на општина Алексинац, Далибор Радичевиќ соопшти дека е на пат кон Сокобања, а нема прецизни информации за жртвите, но потврди дека несреќата се случила.

РТС јавува дека дел од јамата се урнал во рудникот, а рударите останале заробени.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Србија утре ќе мора да објасни зошто не воведува санкции кон Русија

Пинк јавува дека спасувачките служби од рудникот Соко Читлук кај Соко Бања веднаш реагирале.

Loading...

Според првите неофицијални информации, повеќе од 7 или 8 лица се без знаци на живот, без свест и со повреди на екстремитетите.

– Има и голем број лица кои беа извадени од рудникот, кои во тој момент даваа знаци на живот и веднаш беа згрижени од спасувачките служби од самиот рудник кои реагираат и здравствените служби кои се активни и кои постојат во секое време. На местото на настанот се повикани сите дежурни екипи, пред се од Алексинац, зборувам за противпожарните и спасувачките единици и екипите на брзата помош од Алексинац, но и од Ниш.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Во Грција се размислува за намалување на работното време на продавниците

 

Кличко: Бројот на луѓе во градот драстично се намали, половина од жените и децата го напуштија Киев

 

– Сите тие дежурни служби и екипи се на пат кон Соко Бања, односно кон рудникот, каде засега од засега непознати причини дошло до експлозија во рудничката окна и се урнало земјата. На почетокот на акцијата за спасување од окното беа извлечени оние лица кои беа најблиску до влезот, односно излезот од рударската јама – изјави Младен Мијатовиќ за Пинк.