Во војна не можете ништо да исклучите, вели францускиот премиер

Сподели со своите пријатели

Францускиот премиер Габриел Атал во вторникот изјави дека ништо не е надвор од маса во напорите на Западот да ја спречи руската победа во Украина.

Loading...

Говорејќи еден ден откако претседателот Емануел Макрон рече дека не е исклучено испраќање западни копнени трупи, Атал рече дека „во војна не можете ништо да исклучите“.

Декларацијата, исто така, дојде помалку од две недели откако Франција потпиша договор за безбедност со Украина, ветувајќи „до три милијарди евра“ дополнителна воена помош.

Атал изјави за RTL дека нема „консензус“ за какво било „официјално“ распоредување на копнени трупи.

– Но, не може да се исклучи никаква динамика. Ќе направиме се што е потребно Русија да не победи во оваа војна – рече тој, користејќи ги истите зборови што ги имаше Макрон претходниот ден.

Макрон, откако беше домаќин на состанокот на дваесет европски лидери, каде што разговараа за Украина, во понеделникот наслика темна слика за Русија чии позиции, како што рече, се „зацврстуваат“ и дома и на бојното поле.

– Убедени сме дека поразот на Русија е неопходен за безбедноста и стабилноста во Европа – рече тој.

Тој одби да каже повеќе за позицијата на Франција, наведувајќи ја потребата од „стратешка двосмисленост“, но рече дека прашањето за западните трупи во Украина е меѓу „опциите“.

Loading...