Во руските напади на Харков загинаа четири лица

Сподели со своите пријатели

Четири лица загинаа, а повеќе од десет се ранети синоќа во новите руски напади врз Хакров, вториот по големина украински град, соопштија локалните власти.

Loading...

Тројца спасувачи беа убиени во „втор удар“ на веќе целна локација во „густо населена област“ во Харков, изјави градоначалникот Игор Терехов.

Едно лице е убиено во напад на станбена област во друга област, додаде тој.

Полицијата во регионот Харков, исто така, извести дека четири лица загинале, а 11 се повредени.

Според полицијата, четвртиот загинат е шеесет и осумгодишен маж.

Началникот на воениот округ Харков, Олег Синегубов, изјави дека нападот го извршиле најмалку 15 непријателски беспилотни летала, од кои некои биле соборени од противвоздушна одбрана.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Песков: Русија ги повикува земјите од Блискиот Исток на воздржаност

Украинските градови се цел на руски напади речиси секоја вечер, а Харков, кој се наоѓа во близина на границата на североистокот на земјата, е меѓу најчесто мета.

Украинските власти постојано ги повикаа западните сојузници да испратат повеќе средства за противвоздушна одбрана, особено модерни американски системи Патриот.

Loading...

Американската воена помош за Украина пресуши поради противењето на републиканците во Конгресот кои ја блокираат помошта од околу 60 милијарди долари ветена од демократскиот претседател Џо Бајден.