Украина: Ова е соработникот на Путин, поради кој ни ја уништуваат енергетската инфраструктура

Сподели со своите пријатели

Заменик-шефот на кабинетот на рускиот претседател Владимир Путин, Серхиенко „е главниот идеолог“ на уништувањето на енергетската инфраструктура на Украина, вели Олексеј Данилов, секретар на Советот за национална безбедност и одбрана на Украина.

Loading...

Киријенко е поранешен шеф на руската државна нуклеарна компанија Росатом и еден од најмоќните функционери на Кремљ.

„Главен идеолог и лобист за уништување на украинската енергетска инфраструктура е Сергеј Кириенко, првиот заменик-шеф на кабинетот на претседателот на Русија, кој е добро упатен во енергетскиот сектор благодарение на неговата работа за Росатом“, рече Данилов. .

„Кириенко е потенцијален наследник на Владимир Путин“

Тој наведува и дека Украина ги знае имињата на Русите кои се одговорни за овие напади и дека сите тие треба да бидат изведени пред лицето на правдата за нивните постапки.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Велт: Украина нема шанси да победи во оваа војна

Претходно, Кирило Буданов, шеф на Главната разузнавачка управа на украинското Министерство за одбрана, изјави дека Кириенко се смета за еден од потенцијалните наследници на рускиот претседател Владимир Путин.

Во нападите е оштетена 40 отсто од енергетската инфраструктура на Украина

Нападите со ракети и беспилотни летала оштетија 40% од енергетската инфраструктура на Украина и веќе накратко оставија големи делови од Киев без струја и вода, што предизвика рационализација на потрошувачката на електрична енергија.

Повикувајќи ги Украинците кои веќе ја напуштиле земјата да останат во странство за зимата, владата ја обвини Русија дека предизвикува нова хуманитарна криза со принудување на уште повеќе луѓе да бегаат.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Германија испраќа 88 тенкови Леопард 1 во Украина

 

Loading...