Украина отпушти инженер на Запорожје поради соработка со Русите

Сподели со своите пријатели

Украина го отпушти заменик-главниот инженер на нуклеарната централа Запорожје кого го обвини за соработка со руските сили и предавство, соопшти денеска украинската државна компанија Енергоатом.

Loading...

Ден претходно Русија објави дека инженерот Јуриј Черничко е назначен за директор на нуклеарната централа во југоисточна Украина, која е под контрола на руските сили, објави Ројтерс.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.


ПРОЧИТАЈТЕ И:  Руски генерал: САД вршат експерименти со ХИВ врз украинските војници