Трето место за Евгенија Чанчалова на фестивалот ”Макфест 2015”

Сподели со своите пријатели

Поп – пејачката Бојана Атанасовска со песната „Диви цветови“ победи на 30-тото јубилејно издание на фестивалот за забавна музика „Макфест“ кој заврши синоќа во Штип, освојувајќи ја главната награда од 10.000 евра.

Loading...

На второто место  заврши дуетот на Панче Илиев и Илија Кикиритковкои и песната „Којшто ме чуе да пеам“ и си заминаа со втората награда во вредност од 7.500 евра.

Третото место и наградата од 5.000 евра отидоа во рацете на Евгенија Чанчалова и композицијата „Миг до вечност“.

Покрај првите три места, на вчерашното издание на Макфест беа доделени  и награди за најдобар дебитант, најдобар сценски настап, најдобар аранжман „Драган Ѓаконовски – Шпато“ и за најдобра интерпретација, во вредност од по 1.000 евра.

За најдобриот дебитант  е прогласен Огнен Здравковски, кој се претстави со композицијата „Те молам врати се“ , наградата за сценски настап ја доби Виктор Апостоловски со темата „Ни јас ни ти“ , за најдобар аранжман беше наградена композицијата „Како небо и земја“ од Лазар Цветкоски, Гоце Симоноски (музика и аранжман)  во изведба на Дарко Илиевски и за најдобрата интерпретација беше награден Ѓоко Танески за песната „Ако љубов е“ .

За најслушана песна меѓу два фестивала беше прогласен минатогодишниот хит „Тажна љубов, среќна песна“ на Тамара Тодевска.