Трамп ги негираше обвинувањата за силување

Сподели со своите пријатели

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп сведочеше под заклетва во врска со обвинувањата за силување што му ги подигна писателот И.Џин Керол.

Loading...

Трамп за време на неговото сведочење ги негираше сите обвинувања, пренесува Ројтерс.

Вчерашното сведочење дојде една недела откако федералниот судија го одби барањето на Трамп за одложување на постапката.

Керол тврди дека пријателската средба со Трамп во бутикот Бергдорф Гудман во 1995 или 1996 година станала насилна кога милијардерот ја турнал до ѕид во соблекувалната, ѝ ги отпакувал панталоните и ја силувал.

Адвокатот на Трамп, Алина Хаба, по сведочењето изјави дека Трамп е задоволен бидејќи имал можност повторно да ја докаже вистината.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Петмина Палестинци загинаа во смртоносни инциденти

„Овој случај не е ништо повеќе од политичка измама како и многу други во долгата листа на лов на вештерки против Доналд Трамп“, рече Хуба.

Трамп претходно изјави дека Керол „не е негов тип“.

„Ќе кажам со голема почит. Број еден, таа не е мој тип. Под две години, тоа не се случи“, рече Трамп во интервју за весникот Хил.

Loading...

Керол најави дека планира да го тужи Трамп и за злоупотреба и емоционална вознемиреност.

За време на изборната кампања во 2016 година, повеќе од 10 жени го обвинија Трамп за несоодветно однесување во претходните години.

Тој ги негираше сите овие наводи и рече дека жените лажат, потсетува британската агенција.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Јапонија: Забраната за истополови бракови во согласност со уставот