Титаник во 8К резолуција: Погледнете како изледа 110 години по потонувањето (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Се појави најновата снимка од потонатиот Титаник и покажува нешто што луѓето досега не го виделе.

Loading...

Истражителите кои го снимиле го нарекоа најдоброто видео од потонатиот брод досега.

Тимот на Ocean Gate Expeditions објави неверојатни 8K видеа на нивниот канал на YouTube, откривајќи го познатиот лак, сидро и други карактеристики на бродот.

Рори Голден од OceanGate рече:

„Еден од најневеројатните клипови покажува еден од поединечните котли кои паднале на дното на океанот кога Титаник се скршил на два дела во 1985 година“.

Титаник сега лежи на дното на океанот околу 4 километри под површината на Атлантскиот Океан.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  НЕВЕРОЈАТНИ СЦЕНИ: Во Амазон снимено племе со кое никогаш не е стапено во контакт (ВИДЕО)

Тимот, предводен од пензионираниот офицер на американската морнарица и професор по океанографија д-р Роберт Балард, го пронашол 73 години откако удрил во ледениот брег што го потопил.

Снимката од „OceanGate“ ги покажува остатоците и брзината на падот на бродот, но некои од карактеристиките на Титаник сè уште се препознатливи за луѓето ширум светот.

Loading...

Еден од нив е ознаката „Noah Hingley & Sons“ врежана на сидрото. Голден додаде:

„Возбудливо е што, по толку многу години, можеби откривме нов детал што не беше толку очигледен со претходните генерации на технологии за камера“.

Океанскиот брод удри во санта мраз од десната страна што отвори смртоносна „дупка“, дозволувајќи им на ледените води на Атлантикот да го поплават бродот.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  НЕВЕРОЈАТНИ СЦЕНИ: Во Амазон снимено племе со кое никогаш не е стапено во контакт (ВИДЕО)

Потона за нешто помалку од три часа, а околу 1.500 луѓе ги загубија животите бидејќи чамците за спасување не биле доволни да го спасат бројот на луѓе на бродот.

„Непотопливиот“ Титаник се најде предмет на срам откако потона на 15 април 1912 година и остана познат 110 години по трагедијата, помогнат од блокбастерот на Џејмс Камерон од 1997 година.

Преживеаната и ѕвезда на филмот, Дороти Гибсон, имала само 22 години кога бродот потонал.

Таа за Смитсонијан изјавила дека се сеќава на врисоците на патниците додека бродот се лизгал под брановите. Таа рече:

„Одеднаш од бродот се слушнаа диви гласови и забележавме необична гужва меѓу луѓето околу оградата. Тогаш се случи страшното нешто, она што ќе ми остане во сеќавање до денот кога ќе умрам. Никој не може да го опише страшни звуци“.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  НЕВЕРОЈАТНИ СЦЕНИ: Во Амазон снимено племе со кое никогаш не е стапено во контакт (ВИДЕО)

 

https://youtu.be/x40SAJS2whY