Западна Сахара

Сподели со своите пријатели

Огромни пространства со дини и рамнини, и ретка вегетација. Западна Сахара е претежно пустинска и сушна територија. Loading… За Обединетите нации, тоа не е само административен регион, туку во суштина е остаток од поранешна колонија. Но, под таа почва лежат изобилни резерви на фосфат, витална компонента во производството на вештачкоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Израел го призна суверенитетот на Мароко над Западна Сахара и размислува за отворање конзулат на таа територија, соопшти кралската палата на Мароко. Loading… Според извештаите, позицијата на Израел е изразена во писмото на премиерот Бенјамин Нетанјаху до кралот Мохамед Шести, пишува Ројтерс, пренесува Танјуг. Ставот на Израел „ќе биде испратенПрочитај повеќе