Ватикан

Сподели со своите пријатели

Папата Франциско ја водеше својата неделна аудиенција во средата и покрај грипот поради кој го откажа патувањето во Дубаи, но побара од помошникот да му чита. Loading… 86-годишниот понтиф, роден во Аргентина, изгледаше уморно и звучеше без здив додека им се обраќаше на публиката во Ватикан, велејќи: „Се уште неПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Папата Франциско одлучи да го казни кардиналот Рејмонд Бурк, еден од неговите највисоки критичари. Loading… Му ги одзеде правата на субвенциониран стан во Ватикан и платата, потврдија две лица запознаени со одлуката. На минатонеделниот состанок на шефовите на канцелариите на Ватикан, Папата рече дека се противи на Бурк затоа штоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Конфликтот меѓу Израел и Палестинците отиде подалеку од војната и е тероризам, изјави денеска папата Франциско за време на генералната аудиенција во Ватикан. Loading… „Слушнав дека и двете страни страдаат. Војните го прават тоа, но овде отидовме подалеку од војната: ова не е војна, ова е тероризам“, рече Папата поПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Папата Франциско вчера изјави дека ќе присуствува на климатската конференција COP28, која започнува следниот месец во Дубаи, што е првпат еден Папа да учествува во работата на еколошкиот состанок на ОН од почетокот на 1995 година. Loading… Во интервју за италијанската државна телевизија RAI TG1 News, Папата рече дека очекуваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Папата Франциско во средата рече дека за да се стави крај на војните како сегашната во Појасот Газа, потребно е решение кое ќе создаде две држави за Израел и Палестина и повика Ерусалим да добие посебен статус. Loading… Во интервју за информативниот канал TG1 на италијанската државна телевизија РАИ, Франциско,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Папата Франциско денеска повика на прекин на непријателствата во Нагорно Карабах и на барање „мирни решенија за благосостојбата на народот и почитување на човечкото достоинство“. Loading… „Вчера дознав за вознемирувачки вести од Нагорно Карабах, каде и онака критичната хуманитарна ситуација се влоши поради вооружените конфликти. Ги повикувам сите инволвирани страниПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Папата Франциско ги упати своите молитви за народот на Мароко, каде што повеќе од 2.000 луѓе загинаа во разорниот земјотрес. Loading… Папата јавно изрази сочувство за илјадниците луѓе кои загинаа или беа погодени од земјотресот во центарот на Мароко, пишува Vatican News. – Им благодарам на спасувачите и на ониеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциско, упати специјална поздрав до „благородниот кинески народ“ на крајот од мисата во Монголија, соседот на Кина, за време на првата посета на Папата, која во голема мера е под сенка на Пекинг и негово сузбивање на верските малцинства. Loading… Френсис ги предводеше пензионираните иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најавувајќи го новиот документ за заштита на природата, папата Франциско рече дека тоа го прави бидејќи во моментов има „страшна војна против животната средина“. Loading… Продолжението на неговата прочуена енциклика Laudato Si (Пофалена да си), објавена во 2015 година, за грижата за нашиот заеднички дом, нашата планета, ќе биде објавеноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциско, денеска го изрази своето задоволство што во четврток ќе отпатува во Монголија, претежно будистичка земја, за да се сретне со „благородниот и мудар народ“ и да ја посети Римокатоличката црква со мал број верници. Loading… „Тоа е многу добредојдена посета“, рече папата по неделнатаПрочитај повеќе