Софија Сапега

Сподели со своите пријатели

Белорускиот претседател Александар Лукашенко ја помилува Софија Сапега, девојката на дисидентскиот новинар Роман Протасевич, кој беше уапсен во 2021 година откако патничкиот авион со кој летал од Грција за Литванија беше пренасочен во Белорусија, објави гувернерот на рускиот град Приморск. Loading… Лукашенко го потпиша указот за ослободување на Сапега, напишаПрочитај повеќе