социјални мрежи

person using both laptop and smartphone

Сподели со своите пријатели

Законодавниот дом на Флорида, контролиран од републиканците, донесе закон со кој се забрануваат социјалните мрежи за деца под 16 години, потег што поддржувачите велат дека ќе ги заштити малолетниците од онлајн ризиците за нивното ментално здравје. Loading… Мерката, која сега е насочена кон потписот на републиканскиот гувернер Рон ДеСантис, бараПрочитај повеќе

person using both laptop and smartphone

Сподели со своите пријатели

Претставничкиот дом на Флорида го одобри нацрт-законот со кој на децата помлади од 17 години им се забранува пристап до социјалните мрежи, по слични акции во неколку американски држави за намалување на ризикот на интернет за младите тинејџери. Loading… Законот беше усвоен со 106 гласа „против“ и 13 „против“, аПрочитај повеќе

a group of different social media logos

Сподели со своите пријатели

Многу земји се обидуваат да ја спречат прекумерната и потенцијално штетната употреба на социјалните мрежи како што се Фејсбук, Инстаграм, ТикТок, а ЕУ планира да ги принуди да ги отворат своите системи за контрола и да докажат дека прават се од себе за да се осигураат дека нивните производи неПрочитај повеќе

woman in white long sleeve shirt holding white printer paper

Сподели со своите пријатели

Иако тие се меѓу најуспешните креатори на содржини, на родителите инфлуенсери наскоро може да им биде забрането да ги користат социјалните мрежи во Франција. Loading… Политичарите во таа земја поднесоа нов предлог-закон кој ќе ги спречи родителите да објавуваат фотографии и видеа од своите деца, пишува Тајмс. Водачот на кампањатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Главниот американски лекар Вивек Мурти во неделата оцени дека децата помлади од 13 години се премлади за социјалните мрежи бидејќи сè уште го „развиваат својот идентитет“. Loading… Мета, Твитер и мноштво други гиганти на социјалните мрежи им дозволуваат на 13-годишниците да се приклучат на нивните платформи. „Јас, лично, врз основаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш изјави дека социјалните мрежи и оние кои се рекламираат на нив се соучесници во ширењето на екстремизмот и расизмот. Loading… „Водени од профитот, тие го вратија екстремизмот од маргините на мејнстримот“, рече тој. „Со користење на алгоритми кои ја засилуваат омразата за даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Влијанието на социјалните мрежи врз младите е жешка тема бидејќи повеќето деца и тинејџери сакаат да прават што и да прават нивните пријатели, а родителите се грижат за поставувањето ограничувања. Loading… Една нова студија испитува дали честото проверување на социјалните мрежи (Фејсбук, Инстаграм и Снепчет) е поврзано со промени воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кога посетувате веб-локација што сте ја виделе на Фејсбук или Инстаграм, веројатно сте забележале дека не сте пренасочени на прелистувачот по ваш избор, туку на прелистувачот во апликацијата. Loading… Излегува дека тие веб-прелистувачи вбризгуваат javascript код во секоја веб-локација што ја посетувате, дозволувајќи и на Мета, која ги поседува ФејсбукПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Доколку Илон Маск успее да се извлече од аквизицијата на Твитер, би можел да се посвети на развој на сопствена социјална мрежа која ќе му конкурира на Твитер. Loading… Сапуницата за (не)преземањето на Твитер од Маск сѐ уште трае, па нејзиното следно продолжение ќе се случи во судницата. Додека шефотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шема што се забележува, велат истражувачите на Пју, е дека тинејџерите денес избегнуваат апликации со премногу текст. Loading… Долго време се шпекулираше дека најголемата социјална мрежа во светот, Фејсбук, стана платформа на родители, чичковци, тетки, баби и дедовци – строго избегнувана од помладите генерации. А најновото истражување на американскиот истражувачкиПрочитај повеќе