Роман Гломба

Сподели со своите пријатели

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го одликуваше војникот Роман Гломба. Loading… Како што соопшти украинскиот парламент, Гломба има само 19 години, но за време на војната успеал да собори шест руски авиони и една ракета со противвоздушниот систем Игла, за што Зеленски му ја додели наградата „Херој на Украина“.   .@ng_ukraineПрочитај повеќе