Приднестровие

Сподели со своите пријатели

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави денеска дека Западот се обидува да ја преземе контролата врз Молдавија, „како што направи со Украина“. Loading… – Од самиот почеток на постсоветската ера, Западот почна да се меша во односите меѓу Русија и нејзините соседи. Западот сè уште ја води истатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Пратениците на сите нивоа на непризнаената Приднестровска Молдавска Република (ПМР) во средата, на нивниот Конгрес, апелираа до Руската Федерација да „преземе мерки за заштита“ на 220 илјади руски граѓани на Приднестровие „соочени со зголемениот притисок од Молдавија“. Во прогласот се вели дека Приднестровие никогаш не била дел од оваа Молдавија.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руското Министерство за одбрана денеска ја обвини Украина дека планира вооружена провокација во Приднестровие, самопрогласен регион на Молдавија, пренесува РИА Новости. Loading… Министерството објави на Телеграм дека Украина планира да изврши „операција со лажно знаме“, наводен напад на руските сили од Приднестровие, како изговор за нејзината акција, според РИА. РускиотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Отцепениот молдавски регион Приднестровие објави денеска вонредни мерки за ограничување на потрошувачката на гас поради загриженоста дека руската државна гасна компанија Газпром ќе го намали снабдувањето, пренесува Ројтерс. Loading… Советот за безбедност на Приднестровие соопшти дека ги договорил мерките на состанокот одржан во четвртокот, на кој беше речено дека дефицитотПрочитај повеќе