Петери Орпо

Сподели со своите пријатели

Премиерот на Финска, Петери Орпо денеска изјави дека американското нуклеарно оружје нема да биде распоредено на територијата на таа земја. Loading… „Нема потреба од тоа. Нуклеарното оружје се дистрибуира меѓу неколку членки на Алијансата и тоа е доволно“, изјави Орпо во интервју за полскиот весник „Речпосполита“. Тој изјави дека ФинскаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Финската конзервативна Национална коалиција (НЦП), која победи на парламентарните избори во април, постигна договор за формирање влада со евроскептичната, антиимиграциска Финска партија и две помали партии, изјави денеска лидерот на НЦП. Loading… „Горд сум на добрата програма и резултатите од преговорите. Одговорени се сите прашања“, изјави за новинарите во ХелскиниПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Жените доминираа на неделните парламентарни избори во Финска. Loading… Победник на изборите е Петери Орпо од Националната коалициска партија со 20,8 отсто освоени гласови во неделата, а на второ место е лидерката на Финската партија Рика Пура со 20,1 отсто од освоените гласови, објави Еурактив. Самата Пура доби 42.589 гласовиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Лидерот на финските конзервативци Петери Орпо ја победи поранешната премиерка Сана Марин во тесна изборна трка. Loading… „Добивме најмногу мандати“, изјави лидерот на Националната коалиција по драматичната ноќ во која, како што одминуваше времето, добриот резултат постепено им се одлепи од рацете на социјалдемократите. Партијата на Орп доби околу 20,8Прочитај повеќе