Павло Кириленко

Сподели со своите пријатели

Најмалку седум цивили загинаа, а тројца се ранети во Бахмут, град во источна Украина во областа Доњецк, кој со месеци е сцена на интензивни борби со руската армија, изјави денеска регионалниот гувернер Павло Кириленко. Loading… Телата на тројца претходно убиени цивили се откриени во два локалитети во регионот, рече КириленкоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најмалку седум лица загинаа, а осум се повредени во руски напад на преполн пазар во градот Авдиивка во средата, изјави гувернерот на источната украинска област Доњецк. Loading… – Русите го нападнаа централниот пазар, каде во тоа време имаше многу луѓе – се вели во соопштението на Павло Кириленко, додавајќи декаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Уште 200 гробови и масовна гробница се откриени во источниот град Лиман, неодамна ослободен од украинските сили, изјави воениот гувернер на регионот Доњецк. Loading… Павло Кириленко објави фотографии на Телеграм во петокот навечер на кои се гледаат екипи во бели заштитни костуми во ограден простор. „Ексхумациите веќе почнаа“, напиша Кириленко.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Гувернерот на регионот Доњецк во источна Украина вели дека шансите Русија да изврши нуклеарен напад може да се зголемат доколку Владимир Путин лажно прогласи четири украински региони за руски. Loading… „Украина мора да биде подготвена. Прибегнувањето кон нуклеарната опција ќе ја фрли Русија во бездна“, изјави украинскиот гувернер Павло КириленкоПрочитај повеќе