Никола Саркози

Сподели со своите пријатели

Поранешниот француски претседател Никола Саркози изјави дека политичарите кои велат дека е невозможно да се разговара со рускиот претседател Владимир Путин, едноставно никогаш не разговарале и дека Путин бил испровоциран да ја нападне Украина. Loading… „Кога мавтате со црвена крпа пред носот на бикот, немојте да се чудите ако нападне“,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На поранешниот француски претседател Никола Саркози ќе му се суди за афера поврзана со нелегално финансирање на неговата кампања со пари од Либија, објавија финансиските обвинители. Loading… Истражните судии наредиле судење на поранешниот претседател и 12 други осомничени, кое треба да започне во јануари 2025 година, пишува ДПА и пренесуваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Дипломатијата и разговорите се единствениот начин да се стави крај на војната во Украина, изјави поранешниот француски претседател Никола Саркози, додавајќи дека на Европа ѝ е потребна Русија. Loading… Тој рече дека Европа треба да ја разјасни својата стратегија и да бара компромис со Москва, наместо, како што рече, даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поранешниот француски претседател Никола Саркози ја загуби жалбата против тригодишната затворска казна, вклучително и две години условна, за корупција. Loading… Меѓутоа, апелациониот суд во Париз пресуди дека тој би можел да го носи лента на ногата наместо да оди во затвор. Во март 2021 година, Саркози беше осуден на триПрочитај повеќе