Нигерија

Сподели со своите пријатели

Во две сообраќајни несреќи со камиони и автобуси во Нигерија загинаа 20 лица, соопштија властите. Loading… Во градот Лагос камион налета на автобус на прометно место и се преврте. Преживеала само една жена, додека девет патници, меѓу кои и две деца, загинале. Друг камион се судри со автобус во близинаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најмалку 54 лица загинаа во експлозија на бомба во централна Нигерија, а многу други се повредени, изјави владин претставник. Loading… Инцидентот се случил во вторникот вечерта, на патот меѓу државите Насарава и Бенуе, пренесе Ројтерс. Портпаролот на Здружението на сточари на Нигерија, Мијети Алах, рече дека група овчари Фулани паселеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во воздушната операција против Боко Харам во Нигерија, убиени се најмалку 40 членови на терористичката организација, меѓу кои наводно двајца врвни водачи. Loading… Во провинцијата Нигер е извршена воздушна операција против Боко Харам, објави денеска Anadolu Agency, повикувајќи се на локалните медиуми. Меѓу 40-те убиени се двајца водачи на БокоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Нигериски свештеник бил жив запален во својот дом на северот на земјата, соопшти локалната полиција. Loading… Католичкиот свештеник Исак Ачи бил убиен кога вооружени мажи не успеале да упаднат во неговата куќа и да ја запалија, изјави портпаролот на полицијата Васиу Абиодун. Друг свештеник кој живее на имотот успеал даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најмалку 32 лица се киднапирани на железничка станица во државата Едо, во јужна Нигерија, соопштија властите. Loading… Меѓу одведените имало и персонал на станицата и патници кои го чекале возот. Безбедносните сили со помош на локални ловџии започнаа акција за пребарување и спасување на жртвите, јавува Би-би-си. Постои зголемена загриженостПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

603 лица загинаа во поплавите во Нигерија оваа година, додека повеќе од 1,3 милиони се раселени, соопшти Министерството за кризни состојби на земјата. Loading… Најмалку 340.000 хектари обработливо земјиште се поплавени, што ја влошува и онака лошата состојба со храната, пренесува АП. Вооружените конфликти веќе го загрозија производството во северозападнитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Над 600 луѓе загинаа од јуни во најсмртоносните поплави во Нигерија во последната деценија, предизвикани од рекордните врнежи и принудија 1,3 милиони луѓе да ги напуштат своите домови, покажуваат новите податоци на локалните власти. Loading… Од почетокот на сезоната на дождови, многу делови од најнаселената африканска земја се погодени одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во несреќа во југоисточна Нигерија, 76 лица загинаа кога преполн чамец се преврте на реката Нигер, потврдија нигериските власти. Loading… На бродот што пловел во Нигер и се превртел во петокот имало 85 луѓе, објави претседателот на таа земја Мухамаду Бухари. Анамбра е една од 29-те држави во Нигерија коиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Вооружени напаѓачи киднапирале четири католички калуѓерки на автопат во североисточната држава Имо во Нигерија, соопшти локалниот манастир. Loading… Генералниот секретар на црковната организација „Сестрите на Исус“, Зита Ихедоро, рече дека тие биле киднапирани додека патувале од државата Риверс во Имо на миса за благодарност. „Интензивно се молиме за нивно брзоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Полицијата во Нигерија пронашла 20 мумифицирани тела наредени на железна полица во она што се сомнева дека е ритуално светилиште, изјави портпаролката на полицијата Џенифер Ивегбу, јави Анадолија. Loading… Според неа, телата биле откриени во средата во зграда во Бенин, главниот град на јужната нигериска држава Едо. – На местотоПрочитај повеќе