Мортен Мелдал

Сподели со своите пријатели

Научниците Каролин Бертоци, Мортен Мелдал и Бери Шарплес се добитници на Нобеловата награда за хемија за 2022 година, пренесува Ројтерс. Loading… Американците Бертоци и Шарплес и Данецот Мелдал беа наградени „за развој на клик хемијата и биоортогонална хемија“. Шведската кралска академија забележа дека овие научници постигнале „револуција во поврзувањето наПрочитај повеќе