мифепристон

person holding pink and white medicine pill

Сподели со своите пријатели

Американскиот апелационен суд денеска донесе одлука да го ограничи пристапот до таблетата за абортус мифепристон, со што ја поништи пресудата на понискиот суд со која беше суспендирано одобрувањето на лекот во 2000 година. Loading… Одлуката дојде по заедничката тужба на четири групи против абортусот, предводени од неодамна формираната Алијанса заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Според новата одлука на администрацијата на претседателот Џозеф Бајден, аптеките на мало во Америка ќе можат да издаваат апчиња за абортус мифепристон. Loading… Оваа пилула пациентите можат да ја добијат само лично од здравствен работник, јавува Би-Би-Си на српски. За тоа сепак ќе биде потребен лекарски рецепт, но пациентите сегаПрочитај повеќе