Мауна Лоа

Сподели со своите пријатели

Спектакуларната ерупција на вулканот Мауна Лоа на Хаваите, најголемиот активен вулкан во светот што еруптираше на крајот на ноември по 38 години, сега е завршена, соопшти денеска Американскиот геофизички институт (USGS). Loading… На врвот на ерупцијата, вукланот исфрли лава висока до 60 метри, која потоа течеше по планината. За двеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот геолошки институт денеска соопшти дека синоќа еруптирал вулканот Мауна Лоа на Хаваите, најголемиот активен вулкан во светот. Loading… Во соопштението за медиумите се прецизира дека во неделата вечерта започнала ерупцијата во калдерата, проширувањето на кратерот формиран на врвот на вулканот. „Во овој момент, тековите на лава се ограничени наПрочитај повеќе