Маја Санду

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, во Киев изјави дека сака „резултат“ на европскиот самит во декември, на кој ќе се направи проценка дали Украина е подготвена да ги започне преговорите за прием во Европската унија (ЕУ). Loading… „Во декември очекуваме резултат – политичка одлука за почеток на преговорите“ за пристапување,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Дипломатскиот инцидент се случи во Кишињев за време на посетата на австрискиот претседател Александар Ван дер Белен, кога кучето на Маја Санду, Кодрут, го касна за рака виенскиот лидер кога тој се обиде да го погали. Loading… По инцидентот, Санду се извини на англиски јазик и објасни дека кучето сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателката на Молдавија, Маја Санду, рече дека меѓународните ревизори заклучиле дека тврдењата на Гаспром дека Молдавија и должи 800 милиони долари се неточни. Loading… „Ова се уште не и е познато на јавноста, но следната недела Владата ќе излезе со соопштение дека ангажиравме меѓународна компанија која направи ревизија и неПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Украина Володимир Зеленски се појави денеска на самитот на Европската политичка заедница, што се одржува во замокот Мими, во градот Булбоаки во источна Молдавија. Loading… Половина час пред пристигнувањето на гостите, Зеленски неочекувано се појави, бидејќи го немаше на списокот на пристигнувани лидери. Тој беше пречекан од претседателкатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Прес-секретарот на претседателот на Русија, Дмитриј Песков, денеска изјави дека не знаел за постоењето на „рускиот план за приближување кон Молдавија, за кој пишуваат германските медиуми, оценувајќи дека тоа е уште една лага на западните медиуми, пренесува РИА Новости. Loading… Кремљ, исто така, рече дека жали за „неоправданите предрасуди“ наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Иако сиромашна земја, поради својата позиција се најде во играта на моќ на Истокот и Западот. Во текот на целиот февруари Русија и Украина објавуваат информации кои можат да доведат до дестабилизација на таа Молдавија и регонот. Loading… Во моментов нема директни закани за воената безбедност на земјата. „Министерството заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен, по средбата со молдавската претседателка Маја Санду на маргините на 59. Минхенска безбедносна конференција, изрази загриженост за „заговорните обиди кои доаѓаат од Русија за дестабилизација на владата во Молдавија“. Loading… Тој рече дека ги цени напорите што земјата ги прави за да се заштити. САДПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Молдавската претседателка Маја Санду во петокот назначи нов премиер за да ја задржи земјата на европскиот пат. Loading… Претходно, Наталија Гаврилита објави дека се повлекува од оваа функција, со што се сруши целата влада. Актуелен советник Нов премиер треба да биде Дорин Ресин, истакнат проевропски политичар и актуелен советник заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателката на Молдавија, Маја Санду, го спроведува украинското сценарио во земјата, што е спротивно на интересите на републиката и државата. Ова го изјави поранешниот молдавски претседател Игор Додон за Спутник. Loading… „Декларациите на молдавскиот претседател, нејзината подготвеност да ја води Молдавија преку Украина, нејзината намера да ја интегрира Молдавија воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателката на Молдавија, Маја Санду, вети дека ќе ја задржи оваа земја на прозападен курс и како земја која дава цврста поддршка на Украина, и покрај тоа што се бори со „руската енергија и политичка уцена“. Loading… „Сакам сите да знаат дека Молдавија избра да биде слободна и продолжува поПрочитај повеќе