Ли Кианг

Сподели со своите пријатели

Новиот премиер на Кина, Ли Кианг, по преземањето на функцијата првпат одржа прес-конференција, а меѓу другото во разговор за медиумите се осврна и на односите на Кина со САД. Loading… На прашањето како гледа на развојот на односите во иднина, Кианг истакна дека Кина и САД можат и мора даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Новиот кинески премиер Ли Кианг во понеделникот рече дека земјата останува надвор од дофатот на глобалните инвестиции и е цврсто посветена на отворање без оглед на ситуацијата надвор. Loading… Кина ќе ги отвори вратите и ќе ја подобри деловната клима и услугите, рече тој, пренесува Хина, цитирана од Ројтерс. Ли,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Новоизбраниот премиер на Кина, Ли Кианг денеска положи заклетва. Loading… Кианг е првиот човек на Шангајската Комунистичка партија и ќе го замени пензионираниот Ли Кечијанг како премиер, пренесува Ројтерс. На гласањето во кинескиот парламент, Ли Кианг доби 2.936 гласа, три против и осум воздржани. Премиерот е втората најмоќна функција воПрочитај повеќе