Јун Сук Јеол

Сподели со своите пријатели

Соединетите Американски Држави, Јапонија и Јужна Кореја упатија најостра осуда до сега за „опасното и агресивно однесување“ на Кина во Јужното Кинеско Море во соопштение објавено денеска од трипартитниот самит во Кемп Дејвид. Loading… Американскиот претседател Џо Бајден ги пречека јапонскиот премиер Фуми Кишида и јужнокорејскиот претседател Јун Сук-Јол воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Јужна Кореја денеска потпиша договор со Украина, со кој се обезбедува пакет финансиска помош од 130 милиони долари за оваа земја разурната од војна. Loading… Првата дама на Украина, Олена Зеленска, во вторникот како специјален претседателски пратеник се сретна со претседателот на Јужна Кореја, Јун Сук-јеол, соопштија од кабинетот наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Јужна Кореја ќе биде домаќин на третиот „Самит за демократија“, објавија во средата во заедничка изјава јужнокорејскиот и американскиот претседател Јун Сук Јеол и Џо Бајден. Loading… – САД и Јужна Кореја имаат длабоки врски, засновани на заеднички демократски вредности и почитување на човековите права. Сакаме дополнително да ја зајакнемеПрочитај повеќе