Израел Кац

Сподели со своите пријатели

Израел го прогласи бразилскиот претседател Луис Инасио Лула да Силва за „персона нон грата“ поради неговите коментари во кои го обвинува Израел за геноцид во Газа, што го спореди со дејствијата на Адолф Хитлер и холокаустот. Loading… Откако го повика бразилскиот амбасадор на опомена, израелскиот министер за надворешни работи ИзраелПрочитај повеќе

blue and yellow flag on pole

Сподели со своите пријатели

Министрите за надворешни работи на Израел и Палестина во понеделник ќе се сретнат со своите колеги од Европската унија, додека ЕУ ги разгледува потенцијалните чекори кон сеопфатен мир меѓу двете страни, дури и додека беснее војната во Газа. Loading… Израелскиот Израел Кац и палестинскиот министер за надворешни работи Ријад алПрочитај повеќе