храна

Adorable children preparing healthy salad together

Сподели со своите пријатели

Додека приходите, социјалниот статус, географската локација и културата го одредуваат видот и квалитетот на храната што луѓето ја јадат, гените исто така играат голема улога, покажа новото истражување. Loading… Се чини дека околу 500 гени „директно влијаат“ на човечката исхрана, според медицинскиот факултет на Универзитетот во Колорадо, кој ги анализиралПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот министер за финансии Џенет Јелен свика денеска состанок меѓу лидерите на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Светската банка и Г7 и Г20 за „да ги повикаат меѓународните финансиски институции да го забрзаат и продлабочат својот одговор“ на проблемот во земјите погодени од недостаток на храна, откако е пголасена војната воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Овие неколку совети покажуваат како набрзина можете да подготвите здрави и едноставни обрози за што поквалитетен почеток на новиот ден. Loading… Јајце – омилена намирница И нутриционистите велат дека јајцата се меѓу најкорисните прехрамбени производи. Можат да се подготват на безброј начини, а наједноставно е варањето, кое трае околу триПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поради поместувањето на часовникот и прилагодувањето на летното сметање на времето, телото се прилагодува на малку поинаков дневен ритам. Во целиот процес важно е се што правиме во текот на денот, а не само она што е директно поврзано со спиењето. Loading… Она што го јадеме може да игра важнаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Извештајот на темата за истражување на храна и нејзиното складирање кое го спровел Универзитетот во Небраска покажал дека лебот, каде и да го чувате, доколко е на собна температура, ќе пропадне за најмногу недела дена, а често и пократко. На сето тоа, спорите на мувлата кои патуваат во воздухот доПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Анкетата спроведена меѓу професионалци кои се занимаваат со контрола врз производството на храна, ја откриваат темната страна на некои популарни производи. Еве краток список, претставен од сајтот Rodale, посветен на здравата исхрана. Никулци Даг Пауел, професор по прехранбена безбедност при Државниот универзитет во Канзас објаснува дека никулците во основата претставуваатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Потребни производи: 1 чаша кромид, сецкан 1 лажичка масло 500 г грашок 200 г шунка сол црн пипер Подготовка: Loading… Во тенџере ставете го кромидот во загреано масло. Додадете го грашокот, исечете ја на коцки шунката и доволно вода за да се покрие. Зачинете со сол и црн пипер. Покријте соПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Здравјето на претседателот на Северна Кореја, Ким Џонг Ун нагло се влошило по долгорочното консумирање големи количини алкохол и мрсна храна. ПЛАЧАТ И ВРЕСКААТ: Вака изгледа кога Ким Џонг Ун ќе мине крај жените (фото) Loading… Откриено е дека големиот лидер воопшто не води сметка за тоа колку јаде иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Европската комисија потврди дека некои мултинационални компании започнале процес за изедначување на квалитетот на своите производи за да ги надитрат скорите законски измени, а меѓу нив HIPP, Ferrero и Bahlsen. Хип на тоа се обврзал откако се објавени резултатите на истражувањето на хрватската европратеничка Биљана Борзан и хрватската Агенција заПрочитај повеќе