Хосеин Амир-Абдолахиан

Сподели со своите пријатели

Иранскиот министер за надворешни работи Хосеин Амир-Абдолахиан изјави дека Соединетите Американски Држави му испратиле на Иран две пораки во врска со ескалацијата на конфликтот на Блискиот Исток. Loading… – Првата порака е дека САД не се заинтересирани за проширување на војната, а втората порака бара Иран да покаже воздржаност иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Иран преку Катар доби пораки од земјите вклучени во преговорите за нуклеарното прашање, изјави шефот на иранската дипломатија, Хосеин Амир-Абдолахиан. Loading… „Добивме пораки од други страни вклучени во преговорите за нуклеарниот договор. Пораките ги добивме преку министерот за надворешни работи на Катар“, изјави Амир-Абдолахиан по средбата со неговиот катарски колегаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Иранскиот министер за надворешни работи, Хосеин Амир-Абдолахиан, изјави дека е подготвен за разговори со Украина поради тврдењата дека Исламската Република и продавала дронови на Русија за употреба во војната во Украина. Loading… Во последните недели, Киев и неговите западни сојузници изнесоа тврдења во врска со извозот на дронови од ИранПрочитај повеќе