Херберт Кикл

Сподели со своите пријатели

Австрискиот политичар Херберт Кикл е проруски и антиамерикански теоретичар на заговор кој препорача лекување на Ковид со антипаразитски лекови за коњи, а денес сака да ја претвори Австрија во „тврдина“ за да ја заштити од мигрантите. Loading… Тој е и фаворит за нов лидер на државата и нова голема главоболкаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Пратениците на екстремно десничарската Слободарска партија на Австрија (ФПО) денеска ја напуштија седницата на Долниот дом на парламентот за време на говорот на украинскиот претседател Володимир Зеленски, протестирајќи поради тоа што е нарушена неутралноста на Австрија, пишува Гардијан. Loading… Зеленски зборуваше преку видео врска, заблагодарувајќи се на Австрија за хуманитарнатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Лидерот на Слободарската партија на Австрија (ФПО), Херберт Кикл, во видео порака по повод националниот празник, истакнува дека е важно Австрија да ја почитува својата одлука донесена пред 67 години за постојана неутралност. Loading… „Неутралноста ѝ носи слобода и независност на Австрија и затоа таа мора да биде во центаротПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Лидерот на Партијата на слободата на Австрија (ФПО) Херберт Кикл побара да се одржи референдум во Австрија за санкции против Русија. Loading… Кикл оцени дека Австрија треба да го следи примерот на Унгарија, каде премиерот Виктор Орбан најави одржување референдум. „Тие санкции се смислени во Брисел и одобрени од неодговорнатаПрочитај повеќе