Хамас

Сподели со своите пријатели

Мухамед Штаје, премиерот на Палестинската управа (ПА), која има делумна автономија на Западниот Брег, поднесе оставка и со тоа „падна“ целата влада. Loading… Штаје рече дека новите политички договори треба да ја земат предвид реалноста во Појасот Газа. Претседателот Махмуд Абас ја прифати неговата оставка, што може да го отвориПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

За време на нападот на Хамас на 7 октомври минатата година, границата на Израел со Појасот Газа ја чувале околу 600 војници на израелската армија (ИДФ), објави израелскиот Канал 12. Loading… Според извештаите, ИДФ вежбала одбивање на напад на Хамас од два правци, но вистинскиот напад се случил на 60Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Според податоците на ОН, износот на испорачана помош за населението во Појасот Газа е преполовен во февруари во однос на претходниот месец, пренесува dpa. Loading… „Помошта треба да се зголеми, а не да се намали, за да се одговори на огромните потреби на два милиони Палестинци во очајни животни услови“,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Палестинската милитантна група Хамас добила нацрт-предлог за прекин на огнот во Појасот Газа, кој вклучува 40-дневна пауза во сите воени операции и размена од 10 спрема 1 на палестински затвореници за израелски заложници, неименуван извор познат. со преговорите изјави денеска за Ројтерс. Loading… Според предлогот, кој произлезе од преговорите воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерството за здравство на Хамас денеска соопшти дека од почетокот на израелските воени операции во Појасот Газа се убиени 29.313 лица. Loading… Во изминатите 24 часа загинаа 118 лица. Од почетокот на војната, според Министерството за здравство на Хамас, ранети се 69.333 лица. Убиените и ранетите се претежно жени иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Палестинската милитантна група Хамас во понеделникот нагласи дека ќе прифати договор за размена на затвореници со Израел само доколку се согласи на целосен прекин на огнот и влез на хуманитарна помош во Појасот Газа. Loading… – Враќањето на (израелските) окупациски затвореници има три цени. Првата е олеснување на враќањето наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Повеќе од 29.092 Палестинци се убиени во израелските напади врз Појасот Газа од 7 октомври, соопшти денеска Министерството за здравство во Појасот Газа, кој е под контрола на Хамас. Loading… Повеќе од 69.000 луѓе се повредени, пренесува Ал Џезира. Во последните 24 часа во Газа се убиени 107 Палестинци, сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Израелските специјални сили влегле во болницата Насер во Кан Јунис, според израелските одбранбени сили (ИДФ) и Министерството за здравство на Газа, управувано од Хамас, пренесува Си-Ен-Ен. Loading… Портпаролот на ИДФ, Даниел Хагари, рече дека имаат „веродостојни разузнавачки информации од бројни извори, вклучително и ослободени заложници“, дека Хамас претходно држел заложнициПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ноќта меѓу неделата кон понеделникот, Израел изврши масовни воздушни напади врз градот Рафах во јужниот дел на Газа, при што загинаа 67 цивили, меѓу кои и жени и деца. Loading… Израел вели дека тоа била операција за спасување затвореници во Појасот Газа. Во операцијата беа спасени двајца израелски затвореници, идентификуваниПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Палестинскиот претседател Махмуд Абас денеска го повика движењето Хамас да постигне договор за прекин на огнот и размена на заложници што е можно поскоро, со цел да се поштедат Палестинците од нова катастрофа во Рафах. Loading… Тој го употреби терминот „накба“ за катастрофата, што се однесува на етничкото чистење наПрочитај повеќе